w

Jak wybrać rower dla 4 latka? – praktyczne porady

rower dla 4 latka
rower dla 4 latka

Małe dzieci błyskawicznie wyrastają ze wszystkiego – ubrań, zabawek, ale także rowerów. W przypadku zakupu tego ostatniego rodzice mogą mieć niemały problem. W końcu skąd mieć pewność, że wybrany przez nich rower dla 4 latka rzeczywiście odpowiada potrzebom dziecka? Tym bardziej, że zapewnienia producentów co do wieku, dla którego dedykowany jest dany model, często na niewiele się zdadzą. W końcu w pierwszych latach dzieci rozwijają się w naprawdę różnym tempie. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji, warto zwrócić uwagę na kilak podstawowych kwestii.

Rower dla 4 latka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy zakupie roweru może pojawić się wiele problemów. Pierwszym z nich jest masa pojazdu, która wpłynie zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Druga niezwykle istotna sprawa to wysokość roweru dopasowana do wzrostu młodego rowerzysty. Do tego dochodzi jeszcze wysokość ramy, kwestie estetyczne i dodatkowe udogodnienia.

Podstawowym wyznacznikiem będzie tu jednak rozmiar. Rower dla 4 latka musi być bowiem dopasowany do jego wzrostu. Chodzi tu nie tylko o komfort, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Rodzice mogą nie być  wprawdzie zachwyceni tym, że rower musi idealnie pasować. W końcu istnieje duża szansa, że już w kolejnym sezonie wybrany model okaże się za mały. Na szczęście producenci projektują rowery dziecięce ten sposób, by umożliwić przynajmniej częściowo dostosowanie ich do potrzeb rosnącego dziecka. Regulacja kierownicy i siodełka sprawi więc, że rower dla 4 latka może mu posłużyć znacznie dłużej niż jeden sezon.

Jaki rozmiar roweru będzie najlepszy?

Pozostaje więc pytanie – jaki rower dla 4 latka można uznać za ten w odpowiednim rozmiarze? Przede wszystkim zakładając, że rodzic zdecyduje się na model z regulowanym siedzeniem i kierownicą, w dniu zakupu i tak musi być on dopasowany do dziecka. Mówiąc krótko – mając do wyboru dwa modele rowerów: taki, do którego dziecko dorośnie za kilka miesięcy i taki, który aktualnie jest idealny, ale starczy na krócej, trzeba wybrać ten drugi. Wprawdzie szybciej trzeba będzie wybrać się na kolejne zakupy, ale za to dziecko podczas jazdy pozostanie całkowicie bezpieczne.

W przypadku roweru dla 4 latka ważną kwestią jest też średnica koła. Większość producentów wprowadza specjalne tabele rozmiarów, na podstawie których można sprawdzić, jakie koła będą odpowiednie dla rowerzysty w konkretnym wieku. Dla osób w wieku 4 lat zwykle najlepszym wyborem okażą się te 12- lub 14-calowe.

Przed zakupem warto jednak upewnić się co do tej decyzji i dokonać odpowiednich pomiarów. Po pierwsze, można zabrać młodego rowerzystę do salonu rowerowego i sprawdzić na żywo, czy dany model rzeczywiście odpowiada jego potrzebom. Jeśli jednak rower zamawiany jest przez internet albo ma być niespodzianką, najlepiej zmierzyć wewnętrzną stronę nóg dziecka. Wystarczy poprosić malucha o staniecie na płaskim podłożu bez butów i sprawdzić odległość od podłogi do krocza dziecka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dopasowanie roweru do wzrostu dziecka to najważniejsza, ale nie jedyna kwestia. Rodzice będą też musieli zadecydować, czy wybrać hamulce ręczne, czy też z hamowaniem pedałowym. Tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź. To dylemat z rodzaju rower biegowy czy z dodatkowymi kołami – znajdą się zwolennicy zarówno jednej, jak i drugiej opcji, bo każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

W przypadku hamulców ręcznych warto jednak zwrócić uwagę na to, że dziecko w tym wieku ma często problem z koordynacją ruchów i taki system hamowania może okazać się dla niego trudny. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia kłopotów z jednoczesnym objęciem małą dłonią kierownicy i hamulca ręcznego. Z drugiej strony wielu producentów oferuje hamulce dostosowane wielkością do potrzeb młodego rowerzysty.

A jeśli mowa już o bezpieczeństwie, to obowiązkowym elementem wyposażenia będzie też kask rowerowy dla dziecka. Dzięki niemu maluch będzie bardziej bezpieczny podczas jazdy, obojętnie jaki rodzaj roweru czy systemu hamowania wybierze rodzic. Tutaj – podobnie jak w przypadku roweru – również duże znaczenie ma wybranie odpowiedniego rozmiaru. Warto więc przed zakupem kasku dokładnie zmierzyć głowę dziecka.


Rowery dziecięce w Decathlon

Rower w sam raz dla 3 latka – jak wybrać odpowiedni model?

Rowerek biegowy marki B’TWIN – 5 najciekawszych modeli

 

Napisane przez Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rower dla 3 latka

Rower w sam raz dla 3 latka – jak wybrać odpowiedni model?

przechowywanie rowerów 

Sprawdzone sposoby na przechowywanie rowerów nawet na małej przestrzeni