w

Kiedy kupić nowy rower dla dziecka?

kiedy kupić nowy rower dla dziecka
kiedy kupić nowy rower dla dziecka

Właśnie rozpoczyna się sezon wakacyjny, a to czas sprzyjający aktywności na świeżym powietrzu, w tym jeździe na rowerze. Dzieci rosną jednak błyskawicznie i nie ma gwarancji, że rower z zeszłego roku wciąż będzie odpowiedni. Jak to sprawdzić i kiedy kupić nowy rower dla dziecka?

Czy to tylko zachcianka, czy może realna potrzeba?

Dzieci nieraz koniecznie chcą mieć coś, co zobaczą u swoich rówieśników albo w telewizji. Ta zasada dotyczy nie tylko zabawek i innych gadżetów, ale może odnosić się także do roweru. Nawet jeśli ten dotychczasowy wciąż spełnia swoje zadanie, dziecko może próbować przekonać rodziców, że jest zupełnie inaczej.  Czasami też jest po prostu znudzone dotychczasowym rowerem i z tego powodu postanawia poprosić o nowy.

Żadna z wyżej opisanych sytuacji to zdecydowanie nie czas, kiedy trzeba kupić nowy rower dla dziecka. Tutaj nie obędzie się bez tłumaczenia i uświadamiania swojej pociechy, że jeśli rower wciąż nadaje się do jazdy, to nie ma potrzeby, by go zmieniać. W przypadku znudzenia samym wyglądem, można natomiast pomyśleć o wprowadzeniu pewnych zmian – może wystarczy zwykłe przemalowanie ramy albo udekorowanie jej naklejkami?

W takim razie kiedy kupić nowy rower dla dziecka? Odpowiedź jest prosta – kiedy wyrośnie z poprzedniego. Jazda na za małym modelu może być nie tylko niewygodna, ale i niebezpieczna. Przed rozpoczęciem rowerowego sezonu zawsze należy więc zwrócić uwagę, czy rower jest dopasowany do wzrostu dziecka.

Jak sprawdzić, czy dziecko wyrosło z roweru?

W ciągu pierwszych lat dzieci mogą błyskawicznie przejść przez kolejne etapy jazdy na rowerze. A to oznacza, że nawet modele z regulacją wysokości szybko okazują się niedostosowane do wzrostu młodego rowerzysty.

Zwykle dzieci wyrastają z rowerów już w ciągu 1-2 lat. Oczywiście nie jest to jednak żaden ścisły wyznacznik – w końcu każde dziecko rośnie w swoim tempie. Niektóre mogą rozwijać się równomiernie, a inne błyskawicznie zyskać kolejne centymetry na przestrzeni kilku miesięcy.

Najlepiej więc po prostu upewnić się, że dziecko nie wyrosło z roweru. Można to zrobić przede wszystkim, sprawdzając, w jakiej pozycji znajduje się młody rowerzysta, gdy wsiada na rower. Powinien móc usiąść na siodełku i dotknąć ziemi palcami – bez pochylania się w którąś ze stron, by być w stanie to zrobić!

Jeśli z kolei dziecko może z łatwością dotknąć ziemi, a tym bardziej postawić na niej całe stopy, to znak, że rower jest za mały. Wtedy nadchodzi czas na wyregulowanie siodełka i kierownicy, a jeśli nie jest to możliwe – na zakup kolejnego roweru.

Drugi znak świadczący o tym, że dziecko wyrosło z roweru, to zasięg kierownicy. Chodzi tu o sprawdzenie, jak daleko trzeba wyciągnąć ramiona, by móc chwycić kierownicę. Jeśli ramiona i łokcie dziecka są ustawione pod kątem prostym do kierownicy – rower zdecydowanie jest za mały. Jazda w ten sposób jest nie tylko niewygodna, ale i mało bezpieczna.

Jak dobrać rozmiar nowego roweru?

Wiadomo już, kiedy kupić nowy rower dla dziecka. W tym miejscu pojawia się jednak drugie pytanie – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Wielu rodziców może w tym momencie poczuć pokusę, by kupić rower na wyrost. Wydaje się to praktycznym rozwiązaniem – dzięki temu dziecko dłużej będzie mogło korzystać z tego samego modelu.

To jednak duży błąd. Jeżdżenie na tak dużym rowerze jest po pierwsze niekomfortowe (więc dziecko może być niechętne do jazdy), a po drugie – niebezpieczne. Jeśli młody rowerzysta nie jest w stanie dotknąć palcami ziemi albo ledwie chwyta kierownicę, trudno uznać taką jazdę za bezpieczną.

Właśnie dlatego koniecznością będzie zakup roweru dostosowanego do wzrostu dziecka. To oznacza, że posłuży on krócej, ale za to będzie w pełni bezpieczny. Można maksymalnie wydłużyć czas jego użytkowania, wybierając taki rower, który przy najniższym ustawieniu jest obecnie idealny dla dziecka. Dzięki temu na kolejne lata pozostanie jeszcze w zapasie pełny zapas regulacji.

Jeśli natomiast zakup nowego roweru jest zbyt dużym wydatkiem, zawsze można poszukać modelu z drugiej ręki albo przynajmniej sprzedać poprzedni rower, by uzyskać część pieniędzy na zakup kolejnego.


  1. Idealny rower dla dziecka: jak dopasować go do wzrostu młodego rowerzysty?
  2. Jak prawidłowo dopasować rower do wzrostu dziecka?
  3. Rower w sam raz dla 3 latka – jak wybrać odpowiedni model?

 

Napisane przez Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rower dla dziewczynki a rower dla chłopca

Rower dla dziewczynki a rower dla chłopca – jakie są różnice?

Rower dopasowany do wzrostu

Rower dopasowany do wzrostu dziecka gwarantuje komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jak wybrać idealny rozmiar?