w

Idealny rower dla dziecka: jak dopasować go do wzrostu młodego rowerzysty?

jak dobrać rower do wzrostu dziecka
jak dobrać rower do wzrostu dziecka

Chyba każde dziecko lubi jeździć na rowerze. Dla rodziców oznacza to z kolei konieczność częstych wizyt w sklepach sportowych, bo młodzi rowerzyści rosną naprawdę błyskawicznie. Nieraz nadchodzi więc moment, kiedy trzeba zamienić stary rower na większy model. I tutaj jak zwykle pojawia się ten sam dylemat – jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

Tego NIE powinien robić żaden rodzic

Zacznijmy trochę niekonwencjonalnie, bo nie od tego, jak dobrać rower do wzrostu dziecka, ale jak zdecydowanie tego nie robić.

Wielu rodziców zastanawia się, jak sprawić, by rower posłużył ich pociechom przez jak najwięcej sezonów. Nie ma się zresztą co dziwić, bo każdy taki zakup to niemały wydatek, szczególnie jeśli stawia się na wysoką jakość.

Tutaj pojawia się więc pokusa, by kupić rower na wyrost z myślą, że dziecko w końcu do niego dorośnie. I owszem, z czasem tak się stanie, ale co z sezonem (lub nawet sezonami), kiedy będzie on za duży?

Taka decyzja zakupowa sprawia, że dziecko po pierwsze jeździ mniej bezpiecznie (ma problemy ze wsiadaniem na rower, ruszaniem, stanowczym zatrzymaniem), a po drugie – czuje się bardziej niepewnie (co z pewnością nie sprzyja czerpaniu radości z jazdy, a nawet może do niej zniechęcić).

Podstawowa zasada będzie więc brzmieć: dobierać rower idealnie do wzrostu, a nigdy na wyrost. W końcu to bezpieczeństwo młodego rowerzysty powinno być tu priorytetem.

Przed wizytą w sklepie

Obojętnie, czy chodzi o zakup nowego roweru, czy też z drugiej ręki, głównym wyznacznikiem będzie wzrost dziecka, a właściwie długość jego nóg. Właśnie dlatego na początku koniecznie trzeba zmierzyć wewnętrzną długość nogawki.

Aby wynik był jak najbardziej zgodny z rzeczywistością, najlepiej nie dokonywać pomiaru na samych spodniach, ale na dziecku. Co więcej, sprawę jeszcze bardziej może ułatwić zmierzenie tzw. zakroku. Dziecko musi więc stanąć boso (koniecznie bez butów!) na podłodze, plecami do ściany. W kroku następnie umieszcza się książkę (będzie imitować siodełko). Potem pozostaje już tylko zmierzyć odległość od podłogi do grzbietu książki.

Rozmiar koła do dziecięcego roweru

Inaczej niż w przypadku rowerów dla dorosłych, przy wyborze roweru dziecięcego najważniejszy będzie rozmiar koła. Im jest ono większe, tym większy jest też rower, tym wyżej nad ziemią będzie siodełko i tym dalej dziecko musi sięgnąć do kierownicy.

W internecie dostępnych jest wiele tabeli określających dobór wielkości kół do wieku dziecka. Zdecydowanie nie jest to dobry wyznacznik – dzieci w tym samym wieku mogą osiągać naprawdę różny wzrost. Nieco lepiej sprawdzi się więc zestawienie wielkości kół do wzrostu młodego rowerzysty. I tutaj jednak nie można bezwzględnie ufać żadnym tabelom – w końcu, jak już wiadomo, bardzo ważna będzie także długość nóg dziecka.

Przyjmuje się, że najlepszy rozmiar koła będzie tym największym, które zapewnia dziecku komfortową jazdę. Dzięki temu rower będzie mógł maksymalnie długo posłużyć swojemu właścicielowi. Z reguły średnica koła nie będzie przekraczać długości wewnętrznej nogawki, ale to wciąż tylko ogólna reguła, a nie ścisły wyznacznik.

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka przy zakupach online?

Nie ma co ukrywać – najlepiej dopasować rower do wzrostu dziecka, pozwalając młodemu rowerzyście na „przymierzenie się” do niego i sprawdzenie, czy wysokość jest odpowiednia i czy czuje się komfortowo.

Czasami jednak wybór w sklepach stacjonarnych jest mocno ograniczony i zrobienie zakupów przez internet wydaje się lepszym pomysłem. Tutaj trudno będzie na pewno od razu podjąć słuszną decyzję (choć producenci zwykle podają wszystkie wymiary). Sklepy mają jednak obowiązek zapewnienia minimum 14 dni na zwrot. Zawsze więc będzie można odesłać rower, jeśli okaże się nieodpowiedni.

O czym jeszcze pamiętać przy zakupie roweru dla dziecka?

Wiadomo już, że znaczenie ma wielkość kół i długość wewnętrznej strony nogawki. Jak natomiast najlepiej sprawdzić, czy rower jest idealnie dopasowany?

  • kiedy dziecko stoi na ziemi, między jego nogami a górną rurą roweru musi znajdować się przestrzeń,
  • gdy dziecko siedzi na siodełku, a pięta znajduje się na pedale w najniższej możliwej pozycji, noga powinna być prosta – w przeciwnym razie odległość jest za mała,
  • siedząc na siodełku, dziecko musi być w stanie dotykać podłoża palcami – inaczej rower jest za duży,
  • podczas trzymania kierownicy łokcie i ramiona nie mogą być pod kątem prostym – oznacza to, że kierownica jest za mała,
  • dziecko musi być w stanie z łatwością wcisnąć hamulec i zmieniać biegi. Jeśli nie może objąć ręką hamulca, nie dosięga do przerzutek itd., nie jest to rower, który zapewni bezpieczną jazdę.

Jak widać, dobranie roweru do wzrostu dziecka może okazać się sporym wyzwaniem. Warto jednak dokładnie przemyśleć zakup, by młody rowerzysta mógł się cieszyć maksymalnie komfortową i w pełni bezpieczną jazdą.

Napisane przez Asia

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sport w życiu dziecka

Sport w życiu dziecka – dlaczego jest tak ważny?

rower górski dla dziecka

Kiedy i czy w ogóle warto kupić dziecku rower górski?