w

Jak prawidłowo dopasować rower do wzrostu dziecka?

rower do wzrostu dziecka
rower do wzrostu dziecka

Rodzice, którzy chcą znaleźć idealny rower dla swojego dziecka, stoją przed dużym wyzwaniem. Obecnie na rynku znajduje się bowiem tak wiele ofert i to w szerokim przedziale cenowym, że naprawdę trudno zdecydować, co sprawdzi się najlepiej. Najważniejsze jednak, by dopasować rower do wzrostu dziecka. To czynnik mający największy wpływ na komfort jazdy, ale i na bezpieczeństwa młodego rowerzysty.

Kryterium wieku nie jest dobrym wyznacznikiem

„Rower dziecięcy” to bardzo ogólny termin, o czym mógł przekonać się każdy rodzic, który stanął przed koniecznością zakupu. Producenci oferują rowery nawet dla dzieci w wieku trzech lat, z drugiej strony nie brak też  modeli odpowiednich dla nastolatków. Rodzice mogą więc zdecydować się na rower biegowy czy z doczepianymi kółkami, jeśli natomiast naukę jazdy na rowerze dwukołowym dziecko ma już dawno za sobą, w sklepie na pewno znajdzie się wiele propozycji odpowiednich dla wprawionych rowerzystów. Można wybierać także miedzy systemami hamowania, dodatkowymi udogodnieniami, ale co najważniejsze – między różnymi rozmiarami. Trzeba więc zdecydować, który z nic będzie odpowiedni.

Dzieci rosną błyskawicznie, ale gdyby przyjrzeć się ich rówieśnikom, z łatwością można zauważyć, że osoby w tym samym wieku rozwijają się w zupełnie innym tempie. Właśnie dlatego kierowanie się kryterium wieku przy zakupie roweru nie jest najlepszym pomysłem. Niektóre sześciolatki mogą być tak samo duże co ośmiolatki, nie brak też dzieci, które są tak drobne, że teoretycznie przeznaczony dla ich wieku rower okaże się za duży. Właśnie dlatego nie warto przy zakupie kierować się wiekiem dziecka. Znacznie lepiej decyzję podejmować w oparciu o jego wzrost.

Rower do wzrostu dziecka najlepiej dobierać na podstawie wzrostu

Skoro to wzrost ma decydujące znaczenie, to właśnie on powinien stanowić główne kryterium. Aby uniknąć niewłaściwego zakupu, najlepiej dokonać pomiaru tzw. przekroku. W tym celu wystarczy poprosić dziecko, by stanęło boso na prostym podłożu. Dla ułatwienia możne też włożyć między nogi książkę, która będzie imitować siodełko. Wówczas wystarczy już jedynie zmierzyć odległość od podłoża do górnego grzbietu książki.

Po dokonaniu pomiaru należy dopasować otrzymany wynik do roweru danej wielkości. Modele dziecięce „wymiaruje się” na podstawie średnicy kół. Najmniejsze mają 12 cali, największe – aż 26. Producenci często udostępniają specjalne tabele, przy pomocy których można łatwo określić, jakie koła dobrać do długości przekroku, by dopasować rower do wzrostu dziecka.

Co ważne, u jednego producenta odpowiedni dla dziecka może okazać się na przykład rower z 14-calowymi kołami, a u innego już niekoniecznie. Wynika to z tego, że rowery różnych marek mają też różne wysokości przekroków i wysokości sztycy. Właśnie dlatego warto sprawdzać tabelę z wartościami ustalanymi przez konkretnego producenta, a nie sugerować się pozornie uniwersalnymi tabelami.

Czy poprawnie zmierzona długość kroku pozwoli dopasować rower do wzrostu dziecka? W większości przypadków tak. Jeśli jest taka możliwość, warto jednak dodatkowo zabrać młodego rowerzystę do sklepu i dokonać przymiarki do roweru. W ten sposób można się upewnić, że dziecko będzie czuć się podczas jazdy komfortowo, a przede wszystkim, że może bez problemu dosięgnąć podłoża, dzięki czemu jazda będzie bezpieczna.

A co, gdy dziecko znajduje się na granicy rozmiarów?

Dobrać rower do wzrostu dziecka jest całkiem prosto, gdy jego wzrost akurat mieści się w dolnym zakresie dla zalecanego rozmiaru. Problemy pojawiają się natomiast, gdy młody rowerzysta znajduje się już praktycznie na końcu danej skali. W takim wypadku nie ma wątpliwości, że już nawet za kilka miesięcy rower może okazać się za mały. A to oznacza, że rodzice będą musieli powtórzyć cały proces zakupu i wydać kolejne pieniądze.

Co do zasady nie zaleca się kupowania roweru na wyrost. To nie ubranie, w którym można podwinąć nieco za długie rękawy. Odpowiednia wielkość powiązana jest bezpośrednio z bezpieczeństwem jazdy. Czym innym jest jednak kupowanie za dużego roweru, gdy dziecko znajduje się na dole czy środku skali danego rozmiaru, a już inną kwestią, gdy praktycznie od razu z niego wyrośnie.

W takim wypadku decydującym czynnikiem będzie, jak pewne dziecko czuje się podczas jazdy. Jeśli sprawnie radzi sobie z wsiadaniem i zsiadaniem z nieco wyższego roweru, można pokusić się o większy rozmiar. Jeśli jednak przy większym rowerze jest niepewne i ma problemy z wsiadaniem czy zsiadaniem, w takim wypadku nie pozostaje nic innego niż kupić mniejszy model. Ewentualnie zawsze można też poczekać z zakupem, aż młody rowerzysta osiągnie wzrost odpowiedni do modelu o większych kołach.


Jak wybrać rower dla 4 latka? – praktyczne porady

Rower w sam raz dla 3 latka – jak wybrać odpowiedni model?

Pierwszy rower dla 2 latka: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Napisane przez Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bidon rowerowy dla dziecka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bidonu rowerowego dla dziecka?

sport w życiu dziecka

Sport w życiu dziecka – dlaczego jest tak ważny?