w

Rower dla dziewczynki a rower dla chłopca – jakie są różnice?

rower dla dziewczynki a rower dla chłopca
rower dla dziewczynki a rower dla chłopca

Przy zakupie roweru dla osoby dorosłej do wyboru ma się modele damskie i męskie. A czy ta sama zasada znajduje zastosowanie w przypadku roweru dla dzieci? Czy rower dla dziewczynki a rower dla chłopca to rzeczywiście dwa mocno różniące się od siebie rozwiązania? I czy wybór modelu dedykowanego konkretnej płci ma jakieś znaczenie pod kątem jazdy?

Czy rowery dla dzieci są unisex?

Nie ma co ukrywać – na komfort korzystania z roweru będzie wpływać wiele czynników, a wśród najważniejszych można wymienić np. wielkość kół oraz wysokość siodełka i kierownicy. Rozróżnienie poszczególnych modeli pod kątem płci schodzi raczej na dalszy plan. Ale czy to oznacza, że nie ma żadnego znaczenia?

Obserwując oferty różnych producentów, można dojść do wniosku, że podział na zasadzie rower dla dziewczynki a rower dla chłopca nie ma większego sensu. W niektórych sklepach różnica sprowadza się właściwie tylko do koloru. Nie brak też takich producentów, którzy twierdzą, że modele dla chłopców są solidniejsze. Z drugiej strony czy nie lepiej także dziewczynce kupić wytrzymały rower?

I rzeczywiście, można stwierdzić, że większość rowerów dziecięcych da się zakwalifikować jako unisex. Nie brak jednak także producentów, którzy stosują nieco odmienne rozwiązania, wykonując rower dla dziewczynki a rower dla chłopca. Wtedy dostosowanie modelu do płci rzeczywiście może mieć znaczenie. A jakie są to różnice?

Różnica 1: typ ramy

Jedną z najbardziej oczywistych różnic jest oczywiście rozmiar ramy, a także jej kształt. W przypadku dzieci trudno jednak mówić o dużych różnicach wzrostu ze względu na płeć. Wydaje się, że dostosowanie wielkości do płci nie jest konieczne. Mimo wszystko niektórzy producenci przenieśli tę samą logikę na modele dla najmłodszych rowerzystów.

Druga różnica dotyczy budowy ramy. W przypadku kobiet często stosuje się niski przekrok, co ma ułatwić kobietom wsiadanie. Tak samo bywa i w odniesieniu do modeli dla dziewczynek.

Tak naprawdę jednak niski przekrok może sprawdzić się dobrze w przypadku wszystkich dzieci i ułatwić korzystanie z roweru nie tylko dziewczynkom, ale i chłopcom. Tak naprawdę nie ma więc znaczenia, jakiej płci jest młody rowerzysta – najważniejsze, by rower był wygodny i dopasowany rozmiarem.

Różnica 2: kształt siodełka

Rowery dla dziewczynek często mają lżejszą ramę i są dostosowane do mniejszego obciążenia. Sprawia to także, że są mniej stabilne. To z kolei wpływa na kształt siodełka. W przypadku modeli dziewczęcych zwykle jest ono szersze i krótsze, co ma gwarantować większą stabilność podczas jazdy na modelu o mniejszej masie.

Czasami też siodełka dziewczęcych rowerów mają szersze wycięcie pośrodku. Wszystko dlatego, że miednica kobiet jest szersza i dzięki temu wygodniej im korzystać z roweru. Takie rozwiązanie ma jednak niewiele sensu w przypadku dzieci. Tak naprawdę więc znów zastosowanie znajduje zasada, zgodnie z którą dobór siodełka powinien być uzależniony od komfortu dziecka, a nie od płci.

Różnica 3: kierownica

I znów kolejna różnica, która sprawdzi się w przypadku kobiet, ale już niekoniecznie, gdy chodzi o rower dla dziewczynki a rower dla chłopca. W modelach dla pań można zauważyć, że kierownica ma mniejszy rozstaw. Wszystko dlatego, że kobiety mają węższe ramiona.

Niekoniecznie ma to jednak sens w przypadku dziewczynek, u których budowa ramion w młodym wieku niewiele różni się od budowy chłopców.

Różnica 4: zakres biegów

Niektóre rowery dostosowane do płci dziecka mogą różnić się także pod względem zakresu biegów. Tak naprawdę nie ma jednak żadnego uzasadnienia dla wprowadzaniu różnych przerzutek w zależności od płci. Wszystko powinno zależeć raczej od preferencji dziecka i jego umiejętności jazdy na rowerze.

Rower dla dziewczynki a rower dla chłopca – podsumowanie

Jaki jest główny wniosek, jeśli chodzi o różnice między rowerami dziecięcymi? Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy wybierze się rower teoretycznie przeznaczony dla dziewczynki, czy dla chłopca. Śmiało można stwierdzić, że rowery dziecięce właściwie są unisex. Powinno się je więc dobierać nie ze względu na to, co napisał producent, ale brać pod uwagę takie czynniki, jak możliwości dziecka, jego wzrost, umiejętności i to, na jakim rowerze czuje się najbardziej komfortowo.


Idealny rower dla dziecka: jak dopasować go do wzrostu młodego rowerzysty?

Sport w życiu dziecka – dlaczego jest tak ważny?

Sport w życiu dziecka – dlaczego jest tak ważny?

Napisane przez Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rower górski dla dziecka

Kiedy i czy w ogóle warto kupić dziecku rower górski?

kiedy kupić nowy rower dla dziecka

Kiedy kupić nowy rower dla dziecka?