w

Pierwszy rower dla dziecka: co sprawdzi się lepiej – rower biegowy czy ten z bocznymi kołami?

rower biegowy czy z bocznymi kołami

Wystarczy raz nauczyć się jazdy na rowerze, by mieć tę umiejętność już na całe życie. No właśnie, ale od czegoś trzeba zacząć. Pierwsze próby wiążą się z dużą niepewnością, traceniem równowagi czy nawet upadkami. Niektórym dzieciom wystarczy kilka godzin, by nauczyć się jeździć, inne potrzebują na to nieco więcej czasu.  Prowadzenie roweru polega jednak nie tylko na utrzymaniu odpowiedniego balansu. Trzeba też umieć skręcać, ruszać czy hamować, a także reagować na otoczenie.  Nauka wszystkiego naraz może więc być bardzo trudna. Z tego powodu wielu rodziców decyduje się wprowadzać te rzeczy stopniowo. Zanim więc dziecko przesiądzie się na „prawdziwy rower”, zwykle jeździ z doczepionymi kółkami. Zdarza się także, że już od najmłodszych lat maluch uczy się skręcać czy hamować na rowerze biegowym. Właśnie dlatego pojawia się pytanie: co wybrać na początek – rower biegowy czy rower z bocznymi kołami?

Rower biegowy ma wiele zalet

Na początek warto przyjrzeć się zaletom pierwszego rozwiązania, z którym styczność mają nawet najmłodsi. Rower biegowy od tego z bocznymi kołami odróżnia przede wszystkim jedno – brak pedałów. A stąd niedaleko już do głównych zalet. Rower biegowy dziecko popycha stopami. Tym samym zachowuje znacznie większą równowagę, czuje się pewniej i bezpieczniej. Ma też ograniczone możliwości rozpędzania się, dzięki czemu jest to dobre rozwiązanie na początek. Co więcej, rowery biegowe są lżejsze i mniejsze. Tym samym nawet najmłodsi bez problemu mogą z nich korzystać. Ryzyko upadku również jest naprawdę minimalne. W momencie gdy dziecko zacznie się przechylać, bardzo szybko może oprzeć się nogami na ziemi. Jeśli natomiast jednak spadnie z rowerka, nie odniesie większych obrażeń. Ze względu na ograniczoną możliwość rozpędzania się trudno tu o poważniejsze wypadku. Nie można też zapomnieć, że rowery biegowe ćwiczą wszystkie mięśnie dziecka i pozwalają mu na rozwijanie zdolności motorycznych. Już na tym etapie maluch może więc nauczyć się koordynacji rąk i nóg czy skręcania. Dzięki temu w momencie gdy przesiądzie się na rower z pedałami, będzie czuł się znacznie pewniej.

Rower biegowy czy rower z bocznymi kółkami – który nauczy utrzymania równowagi?

Jedną z umiejętności sprawiającej największe problemy podczas jazdy na rowerze jest łapanie równowagi. To właśnie ona sprawia, że dziecko początkowo czuje się bardzo niestabilnie. Rower biegowy czy rower z bocznymi kółkami ma więc za zadanie nieco przygotować dziecko do jazdy w przyszłości. Ten pierwszy pozwala maluchowi nauczyć się automatycznego równoważenia każdego ruchu. Dziecko szybko wyczuje, jak należy przesuwać ciężar, skręcając w danym kierunku.

Rower z bocznymi kołami nie pozwala natomiast tak dobrze kształtować poczucia równowagi. Za każdym razem gdy dziecko zmieni rozłożenie ciężaru ciała, rower będzie lekko się chybotał. W efekcie zamiast zwiększać świadomość swoich ruchów, początkujący rowerzysta nauczy się stale polegać na kołach treningowych i unikać przenoszenia ciężaru. Tym samym przyzwyczai się do nienaturalnej pozycji przy wykonywaniu zakrętów i zamiast wychylać ciało do wewnątrz, zacznie odchylać je w przeciwnym kierunku. Przestawienie się na rower bez kół może wówczas okazać się dla dziecka znacznie trudniejsze – będzie musiało wtedy wyzbyć się wszystkich złych nawyków.

Podsumowanie: jaki rower wybrać?

Trudno powiedzieć, że rower biegowy czy rower z bocznymi kółkami ma jedynie same zalety. Każde z tych rozwiązań jest jednocześnie lepsze i gorsze pod pewnymi względami. Rower z bocznymi kołami pozwala dziecku poczuć się bardziej dorośle. Jeżdżąc na nim czuje się prawie jak mama czy tata, uczy się pedałować i wzmacniać mięśnie nóg. W momencie odczepienia bocznych kółek będzie więc już zaznajomione z mechanizmem działania pedałów i mieć więcej sił podczas jazdy. Z drugiej strony na rowerze z bocznymi kółkami dziecko zatraci naturalne poczucie równowagi, w efekcie czego cały proces nauki jazdy na rowerze może się wydłużyć.

Tego problemu nie ma przy rowerze biegowym. Tutaj początkujący rowerzysta nauczy się, jak balansować ciałem, skręcać i w jaki sposób regulować swój ciężar na przykład podczas wchodzenia w zakręty. Zasady będą podobne co przy jeździe na rowerze z pedałami, dlatego bez większych problemów zdobędzie tę umiejętność. Z drugiej strony na rowerze biegowym dziecko odpycha się jedynie nogami. To z kolei oznacza, że mechanizm pedałów będzie dla niego czymś zupełnie nowym.

Co więcej, dziecko znające tylko rower biegowy nie jest oswojone z dużą prędkością, którą może łatwo osiągnąć przy pedałowaniu. Oswojenie z tymi dwoma aspektami może więc zająć trochę więcej
czasu.

Zobacz też:

Rowerek biegowy – co to takiego?

Napisane przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nauka jazdy na rowerze

Nauka jazdy na rowerze

rowerek biegowy

Rowerek biegowy – co to takiego?