Wiek 3 lat to granica wieku, gdy dzieci mogą rozpocząć przygodę z rowerem wyposażonym w pedały. Niektórzy rodzice zachęcają więc swoje maluchy do zamiany roweru biegowego na ten z pedałami, gdy tylko staje się to możliwe. Z drugiej strony dziecko spokojnie może korzystać z rowerka biegowego nawet do 4. czy 5. roku życia i od razu przesiąść się na rower tradycyjny. Stąd też częste wątpliwości, jaki rower dla 3 latka będzie odpowiedni.
Rower dla 3 latka dopasowany do wzrostu
W wieku 3 lat jazda na rowerze wciąż przypomina raczej zabawę. Dzieci zwykle próbują jeździć wokół boiska czy w ogrodzie albo zabierają swój rower na spacer z rodzicami. Niektóre z nich dopiero w tym wieku w ogóle zaczynają swoją przygodę rowerową. Niepewnie czują się więc przy wykonywaniu tak podstawowych czynności jak hamowanie czy skręcanie.
Aby ułatwić naukę, rodzic powinien więc wybrać rower dziecięcy dopasowany do wzrostu malucha. Podstawą jest tu bezpieczeństwo. Przede wszystkim młody rowerzysta powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od podłoża. Bardzo ważne jest więc, by w trakcie zatrzymania roweru bez problemu dotykał całą stopą podłoża. Jeśli maluch musi stać na palcach, oznacza to, że nie jest to odpowiedni rower dla 3 latka i dziecko powinno poczekać z jazdą, aż do niego dorośnie.
Wybierając rower dopasowany do wzrostu, nie warto się przy tym kierować tylko wytycznymi producenta. Samo zadeklarowanie, że jest to rower dla 3 latka jeszcze niewiele mówi. W końcu dzieci różnią się między sobą wzrostem. Najprościej i najpewniej będzie więc zmierzyć długość od wewnętrznej strony nóg dziecka i policzyć tzw. przekrok. Aby to zrobić, należy poprosić młodego rowerzystę, by stanął w skarpetkach na płaskim i równym podłożu. Następnie trzeba umieścić książkę między jego nogami tak, jakby była siodełkiem, a potem dokonać pomiaru od jej głównej krawędzi do podłoża.
Obowiązkowo lekki model
Istnieje ogromna różnica między postępami w jeździe na lekkim a ciężkim rowerze. Nie ma zresztą w tym nic dziwnego. Mając do dyspozycji lekki, wygodny model dziecko czuje się pewniej i bezpieczniej. Dzięki temu chętnie próbuje nowych rzeczy i szybciej się uczy. Jeżdżąc natomiast na ciężkim rowerze może mieć większe obawy i to nawet, gdy rodzic zakupi model dopasowany do jego wzrostu.
Tutaj sprawdzi się więc ta sama zasada co w przypadku doboru roweru dla 2 latka – koniecznie trzeba wybrać model, który nie będzie za ciężki. Masywne modele wyglądają stabilnie, bardziej „dorośle” i przez to wielu rodziców decyduje się właśnie na ich zakup. To duży błąd. Warto pamiętać, że w wieku 3 lat dziecko ma naprawdę niewielką masę ciała. Trudno się więc spodziewać, że na rowerze ważącym niewiele mniej od niego maluch będzie w stanie czuć się swobodnie. Problemy pojawią się zarówno przy skręcaniu, jak i hamowaniu czy rozpędzaniu roweru. A przecież w tym wieku chodzi przede wszystkim o to, by dziecko zaprzyjaźniło się z jazdą na rowerze i chętniej w przyszłości przesiadło się na model z pedałami.
Czy rower dla 3 latka powinien mieć już pedały?
W sytuacji, gdy rodzice decydują się kupić rower 2 latkowi, wybierają tzw. jeździki czy rowerki biegowe. Jazda na takich modelach opiera się na odpychaniu nogami od podłoża. W ten sposób można zapewnić dziecku niemałą rozrywkę, a przy okazji zapoznać go z podstawami jazdy na rowerze. Na rowerku biegowym maluch uczy się bowiem nie tylko skręcania czy balansowania, ale także ćwiczy mięśnie i naprzemienną pracę nóg.
W wieku 3 lat dzieci mogą zapragnąć jednak jazdy „na prawdziwym” rowerze. Oczywiście nie ma mowy, by obsługiwały model dwukołowy jak rodzice. Do wyboru są więc dwie opcje – pozostanie przy rowerku biegowym albo rowery dziecięce z pedałami i doczepianymi kołami.
Zdania co do tego, czy lepiej wybrać rower biegowy, czy z dodatkowymi kołami, są podzielone. Pierwsza opcja jest o tyle lepsza, że z roweru biegowego łatwiej się przesiąść na rower tradycyjny. Dziecko jest już bowiem zaznajomione z tymi samymi zasadami balansowania czy skręcania. W przypadku rowerku z 4 kołami zasady utrzymania równowagi są już zupełnie inne i właśnie dlatego późniejsza nauka jazdy na dwukołowym rowerze może zająć nieco dłużej. Z drugiej strony są też zalety – maluch szybciej zaznajamia się w ten sposób z zasadami pedałowania.
Rodzice, którzy zdecydują się na model z kółkami bocznymi, powinni pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze – wysokość siodełka. I w tym wypadku rower dla 3 latka powinien być dopasowany w ten sam sposób co przy rowerach biegowych. Krótko mówiąc – konieczne jest upewnienie się, że maluch dotyka stopą podłoża. Drugą istotną kwestią pozostaje natomiast montaż kółek bocznych. Powinny się one znajdować w odległości od 0,5 do 1 centymetra od podłoża. W ten sposób dziecko podczas jazdy będzie mogło starać się samodzielnie utrzymywać równowagę i ćwiczyć odpowiednia technikę.
Zobacz też:
Rowerki biegowe ze sklepu Decathlon
Rowerek biegowy marki B’TWIN – 5 najciekawszych modeli
Pierwszy rower dla dziecka: co sprawdzi się lepiej – rower biegowy czy ten z bocznymi kołami?