2 lata to moment, w którym dziecko jest już gotowe na swój pierwszy rower. W tym wieku będzie raczej eksperymentować, uczyć się podstaw łapania równowagi czy skręcania niż naprawdę jeździć. Nie zmienia to jednak faktu, że tak szybkie oswojenie dziecka z rowerem i techniką jazdy sprawi, że chętniej i szybciej poradzi sobie w przyszłości z modelami dla starszych. Pytanie tylko, jak wybrać rower dla 2 latka?
Nigdy rower „na zapas”
Dzieci bardzo szybko rosną, szczególnie w pierwszych latach życia. To sprawia, że rodziców kusi, by kupić coś „na zapas”, by starczyło na dłużej. Ta zasada tyczy się chociażby ubrań, ale bardzo często podobne podejście spotyka się przy wyborze roweru.
To duży błąd. Rower dla 2 latka powinien być idealnie dostosowany do jego wieku. Krótko mówiąc, maluch, siedząc na rowerku, powinien móc swobodnie oprzeć stopy na podłożu. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić, oznacza to, że rower jest za duży. Tutaj zdecydowanie nie sprawdzi się podejście „przecież w końcu do niego dorośnie”. W ten sposób jedynie utrudni się dziecku początku jazdy. Tylko mając rower dostosowany do swojego wieku, a właściwie wzrostu, maluch może czuć się pewnie i bezpiecznie.
Oczywiście w takim wypadku nie uniknie się sytuacji, gdy dziecko szybko z takiego rowerka wyrośnie i już po chwili trzeba będzie kupić kolejny. Zawsze jednak taki rowerek można odsprzedać, by inwestycja choć po części się zwróciła.
Odpowiedni ciężar
Rower dla 2 latka nie może też być zbyt ciężki. W przeciwnym razie maluch będzie mieć problem praktycznie ze wszystkimi czynnościami związanymi z jazdą na rowerze – skręcaniem, utrzymaniem równowagi czy rozpędzeniem pojazdu. A kiedy nawet uda mu się już osiągnąć dużą prędkość, jeszcze większy problem pojawi się przy próbie zatrzymania rowerka.
Dla bezpieczeństwa malucha lepiej więc sięgać po lżejsze modele. Dzięki temu dziecko nie tylko będzie bezpieczne, ale też łatwiej mu będzie opanować technikę jazdy. Dla rowerzysty w tym wieku odpowiedni okaże się model o wadze 2,5-5 kilogramów, jak na przykład rower Kellys Kite.
Rower dla 2 latka: biegowy czy z dodatkowymi kołami?
Jednym z dylematów rodziców kupujących rower dla swojego 2 latka jest także odpowiedź na pytanie – wybrać rower biegowy czy z dodatkowymi kołami? Starsze pokolenia naukę jazdy rozpoczynały zwykle na modelach z doczepianymi kołami. Dzisiaj natomiast można spotkać mnóstwo dzieci z rowerami biegowymi. Stały się one popularną alternatywą dla rowerów trój- czy czterokołowych.
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że dziecko w wieku 2 lat jest jeszcze naprawdę małe. A to oznacza, że już samo opanowanie skręcania czy trzymania równowagi może być dla niego wyzwaniem. Kupienie maluchowi roweru z pedałami nie będzie więc najlepszym pomysłem.
Poza tym warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki dziecko siedzi podczas jazdy na rowerze z doczepianymi kołami. Zwykle przechyla się na jedną stronę, a poza tym łapie równowagę i skręca w zupełnie inny sposób niż robi się to na rowerach tradycyjnych. Z rowerkami biegowymi nie ma tego problemu. Po pierwsze, dziecko może czuć się na nich bardziej bezpieczne w tak młodym wieku, poza tym, wbrew pozorom, łatwiej przesiąść się z takiego roweru wprost na model „dorosły” niż z roweru z doczepianymi kołami.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając rower dla 2 latka?
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka dodatkowych szczegółów przy wyborze roweru. Przede wszystkim oprócz możliwości stabilnego dotykania nogami podłoża, dziecko musi też mieć ramę dopasowaną do swojego wzrostu. Wielu producentów oferuje modele z obniżoną ramą, dzięki czemu możliwe jest samodzielne wsiadanie i zsiadanie z rowerka. Taka obniżona rama nie jest wprawdzie koniecznością. Ważne natomiast, by nie przesadzić w drugą stronę i nie wybrać rowerka z tą zbyt wysoką. W takim wypadku konieczne będzie bowiem przytrzymywanie pojazdu za każdym razem, gdy maluch będzie na niego wsiadał czy zsiadał. A to może się okazać bardzo kłopotliwe.
Niektóre rowerki biegowe wyposażone są też w hamulce ręczne. W tak młodym wieku dziecko zupełnie ich jednak nie potrzebuje. Hamowanie i tak będzie odbywać się przy pomocy nóg. Poza tym młody rowerzysta ma zbyt małe rączki, by objąć nimi jednocześnie kierownicę i hamulec ręczny. Można więc przyjąć, że takie hamulce to raczej zbędny dodatek do rowerku dla 2-latków. Pełnią raczej wyłącznie funkcję estetyczną, a nie praktyczną.
Zobacz też:
Rowerek biegowy marki B’TWIN – 5 najciekawszych modeli
Rowerek biegowy – co to takiego?
Pierwszy rower dla dziecka: co sprawdzi się lepiej – rower biegowy czy ten z bocznymi kołami?